Бізнес-асоціації стурбовані зупиненням процесу бронювання працівників

Президенту України 

ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.

Прем’єр-міністру України 

ШМИГАЛЮ Д.А.

Шановний Володимире Олександровичу!

Шановний Денисе Анатолійовичу!

Українська Рада Бізнесу (далі – УРБ), до складу якої входить 120 бізнес-асоціацій різних галузей економіки, членами яких є 28 тис. підприємств, висловлюють Вам свою повагу і звертається до Вас з таким.

До членів нашого об’єднання звертається велика кількість учасників (аграрний, промисловий, IT-сектори тощо) зі скаргами на зупинення процесу бронювання працівників та зупинення прийняття рішень щодо визнання суб’єктів господарювання критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Кількість звернень свідчить про те, що проблема зупинки процесу бронювання та надання статусу критичності не є поодинокою, а має загальнодержавний масштаб. 

Статтею 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено мету бронювання військовозобов’язаних – забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Відповідно до частин першої та третьої статті 25 цього Закону бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють або проходять службу, зокрема на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов’язаних, зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Отже, наведені законодавчі положення не передбачають можливості зупинки процесів бронювання та визнання підприємств, установ і організацій, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

В іншому випадку порушується принцип інституційної безперервності, який означає, що органи державної влади, мають продовжувати функціонувати в інтересах Українського народу та реалізовувати свої повноваження, виконувати свої завдання і функції. Зазначене випливає і положень статті 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», за якими Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 визначено Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, а також Критерії та Порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

В цих актах встановлені чіткі строки прийняття відповідних рішень, а дію зазначених нормативно-правових актів у законний спосіб ніхто не призупиняв.

Крім того, протокольне рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2024 року (витяг з протоколу № 103) не обмежує міністерства (щодо прийняття рішень про визначення суб’єктів критично важливими за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки) та Мінекономіки (щодо прийняття рішень про бронювання працівників відповідних суб’єктів) у прийнятті вказаних вище рішень.

Український бізнес підтримує необхідність проведення аудиту рішень щодо визнання суб’єктів господарювання критично важливими для економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Такий аудит дозволить перевірити актуальність та справедливість вже прийнятих рішень, забезпечивши рівні умови для всіх підприємств.

Водночас надзвичайно важливо зберегти передбачуваний і безперервний процес бронювання працівників під час цього аудиту. Оскільки нинішня ситуація підриває довіру суб’єктів господарювання до діяльності влади, адже внаслідок неї страждають підприємства, які офіційно працевлаштовують у себе військовозобов’язаних, та в установленому законодавством порядку звертаються до органів влади з питань визначення себе критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, та подальшого бронювання своїх працівників. Ті з них, у кого зараз завершився термін бронювання – ризикують втратити майже всіх працівників та припинити свою діяльність, на відміну від тих, що вирішили працювати нелегально.

Враховуючи вищенаведене, закликаємо негайно втрутитися в ситуацію та забезпечити неухильне виконання органами державної влади своїх функцій щодо визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, та бронювання працівників таких суб’єктів. 

З повагою,

Бізнес-асоціації 

Члени Української Ради Бізнесу

Нет ответов пока

Залишити відповідь