
Президенту України
ЗЕЛЕНСЬКОМУ В.О.
Прем’єр-міністру України
ШМИГАЛЮ Д.А
Першому віцепрем’єр-міністру України –
Міністру економіки України
СВИРИДЕНКО Ю.А.
Міністру фінансів України
МАРЧЕНКУ С.М.
Щодо дотримання міжнародних
зобов’язань та призначення переможця
конкурсу на посаду керівника Бюро
економічної безпеки України
Шановний Володимире Олександровичу!
Шановний Денисе Анатолійовичу!
Шановна Юліє Анатоліївна!
Шановний Сергію Михайловичу!
Українська Рада Бізнесу – об’єднання 124 бізнес-асоціацій, які представляють інтереси понад 27 тисяч підприємств різних галузей економіки, створене для консолідації бізнесу і реалізації суспільно важливих реформ для сталого економічного розвитку країни, – висловлює Вам свою повагу та звертається у зв’язку із ситуацією навколо конкурсного відбору директора Бюро економічної безпеки України (БЕБ).
Протягом тривалого часу український бізнес наполягав на створенні єдиного правоохоронного органу для протидії економічним злочинам, який би водночас захищав доброчесний бізнес від надмірного тиску державних силових структур. Саме тому створення у 2019 році БЕБ як аналітичного та водночас правоохоронного органу було сприйнято з великою підтримкою. Однак чотири роки функціонування БЕБ, на жаль, продемонстрували глибоку невідповідність між початковою концепцією створення органу та його фактичною діяльністю. Саме тому бізнес-спільнота активно підтримала ініційовану Верховною Радою України реформу БЕБ та процес його перезавантаження, покладаючи великі сподівання щодо формування нового керівництва органу на засадах прозорості, доброчесності та професійності. Ключовою запорукою прозорості конкурсу стало залучення міжнародних експертів до складу конкурсної комісії з вирішальним голосом при ухваленні рішення щодо переможця. Це дало бізнесу надію на реальне оновлення та якісні зміни у діяльності БЕБ.
Однак рішення КМУ від 7 липня 2025 року про відхилення обраного конкурсною комісією кандидата на посаду директора БЕБ викликає серйозне занепокоєння у бізнес-середовищі через ризик відходу від задекларованих принципів прозорості, змагальності та незалежності конкурсу. Така позиція Уряду створює небезпечний прецедент і підриває довіру до самої ідеї прозорих і незалежних конкурсів на посади керівників ключових державних інституцій. Особливе занепокоєння викликає той факт, що підстави для відхилення кандидатури залишаються непрозорими, а використання аргументів національної безпеки без оприлюднення відповідних матеріалів виглядає як інструмент адміністративно-політичного втручання і спроба зберегти неформальний контроль над діяльністю БЕБ.
Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до п. 26 Додатку I “Меморандум про економічну та фінансову політику” з Міжнародним валютним фондом, українська влада зобов’язалася призначити нового директора БЕБ в строк до кінця лютого 2025 року, що є структурним маяком, а 21.03.2025 р. внаслідок невиконання строк був перенесений на липень 2025 року. Дотримання цих зобов’язань є критично важливим як для отримання фінансової підтримки міжнародних партнерів, вкрай необхідної в умовах повномасштабної війни, так і для збереження довіри до України як держави, що послідовно впроваджує реформи. Виконання зобов’язань перед партнерами є неодмінною частиною успішної стратегії та важливим фактором для досягнення довгострокових цілей.
У зв’язку з цим Українська Рада Бізнесу закликає Президента України та Кабінет міністрів України:
- забезпечити максимальну прозорість остаточного прийняття рішення за підсумками конкурсу на керівника БЕБ, зокрема — оприлюднити документи, які стали підставою для відхилення кандидатури переможця;
- підтвердити відданість міжнародним зобов’язанням України та принципам відкритості, доброчесності й неупередженості та недопущення їх порушення при проведенні конкурсів;
- виконати норми Закону №3840-IX та забезпечити призначення керівника БЕБ, обраного Комісією у прозорий спосіб, не пізніше кінця липня 2025 року.
З повагою,
Члени Української Ради Бізнесу
Залишити відповідь