Верховна Рада (ВР) України схвалила в першому читанні підвищення ставок ввізного мита на приблизно 500 товарних позицій. Ставки будуть підвищені до максимально можливого рівня, погодженого Україною зі Світовою організацією торгівлі (СОТ). Такий захід, на думку авторів ініціативи, потрібен для захисту вітчизняних виробників і поповнення держбюджету.
За ухвалення за основу відповідного проекту поправок до закону «Про Митний тариф України» № 9241-д, внесеного в парламент групою народних депутатів від Партії Регіонів, проголосувало 230 карток народних депутатів за необхідних мінімум 226.
Ставки, нижчі за максимальні “сотівські”, сьогодні застосовуються до 23,3% товарних позицій. В абсолютному вираженні їх 2,5 тисячі. Всі вони тепер будуть підвищені.
Автори законопроекту – голова парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік, члени комітету Андрій Пінчук, Олег Царьов та Василь Горбаль – прогнозують, що бюджет у результаті запровадження даної новації отримає додаткові 2 мільярди гривень.
Однак такі зміни шкодять всім секторам економіки, пов’язаним з імпортом сировини чи устаткування. Як, наприклад, захистить вітчизняного виробника підвищене мито на пробки з коркового дерева? Країна почне вирощуватися ці дерева і потіснить на цьому ринку Португалію? Навряд чи, але ціна на сировину для виноробів зросте.
Або чим допоможе вітчизняному виробнику введення мит на машини для флексографічного друку? Ці машини в Україні не виробляються. Зате для вітчизняних друкарів ціна устаткування зросте.
Невже підвищення цін на верстати з числовим програмним управлінням допоможе переозброїти промисловість і замінити зношені основні фонди? Кого, наприклад, збираються захищати депутати, підвищуючи мита на бамбук або фісташки?
Зрозуміло, в результаті запровадження таких підходів бюджет не тільки не отримає додаткові кошти, а й не добере ті, на які можна було розраховувати. Єдине місце, де він заробить, – це товари кінцевого споживання: від фісташок до пральних машин.
В результаті прийняття таких змін до законодавства, підвищення цін на імпорт і на продукцію, вироблену в Україні, є неминучим.
Залишити відповідь