16:07:51
Пропоную розглянути проект Закону про внесення змін до статті 38 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів” (щодо інформування громадян про відсутність глютену у харчових продуктах) (8493 реєстраційний номер законопроекту).
Комітет пропонує розглядати питання за скороченою процедурою. Ставлю на голосування цю пропозицію.
16:08:42
За-207
Рішення прийнято.
Доповідає народний депутат України В’ячеслав Григорович Пєрєдєрій. Співдоповідати буде голова комітету з питань охорони здоров’я Тетяна Дмитрівна Бахтеєва. Будь ласка.
16:08:57
ПЄРЄДЄРІЙ В.Г.
Уважаемые коллеги, прежде всего мне бы хотелось сказать несколько слов о сути закона. А суть закона состоит в том, что 1 процент жителей земли, в том числе и жителей Украины, страдают таким заболеванием, о котором многие из вас вообще ничего не слышали, и называется оно целиакия. В широком смысле слова – это пищевая непереносимость. Пищевая непереносимость в данном случае чего? Пшеницы, ржи, ячменя, овса и продуктов из них. И мы единственная страна с вами в Европе, которая не маркирует продукты, а если и маркирует, у нас есть народные умельцы, например, хлебцы-молодцы, которые пишут: “Хлеб без глютена”, а на самом деле там есть глютен. А для этих больных для них глютен – это яд. И эти люди умирают и страдают, в молодом возрасте умирают они, обычно от 20 до 50 лет, от двух причин: кишечное кровотечение и лимфомы. И на лечение этих больных уходят огромные деньги. А все лечение состоит в том, чтобы правильно поставить диагноз и правильно назначить диету. И для этого необходимо маркировать продукты, как это делается во всем мире, надписью “не содержит глютена”. Вот и все, вся суть закона. Если будут вопросы, я с удовольствием отвечу. Потому что за 2 минуты рассказать о сути самого заболевания и его проявлениях… Это страдальцы, это больные, которые мучаются годами, прежде чем попадут в хорошие руки.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую, В’ячеслав Григорович. Сідайте, будь ласка. Про рішення комітету заступник голови комітету Корж буде доповідати. Да, будь ласка.
16:11:17
КОРЖ В.П.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги, Комітет з питань охорони здоров’я розглянув проект Закону про внесення змін до статті 38 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів” (щодо інформування громадян про відсутність глютену у харчових продуктах) (реєстраційний номер 8493).
Основною метою законопроекту є попередження розвитку загострень та життєво небезпечних ускладнень у хворих на целіакію – одного з найбільш поширених генетичних захворювань, зумовлених непереносимістю глютену шляхом забезпечення інформування споживачів про його відсутність у складі харчових продуктів. Глютен – це рослинний білок, що входить до класу продуктів з пшениці, ячменю, рису та вівса.
Авторами законопроекту пропонується встановити додаткові вимоги до маркування харчових продуктів, а саме відображати відсутність глютену у харчовому продукті написам “не містить глютену”, якщо його вміст у харчовому продукті не перевищує 200 міліграм на 100 грамів. Це в цілому відповідає міжнародним вимогам. Так, Регламентом Комісії Європейського Союзу від 2009 року про склад та маркування продовольства для маркування продуктів харчування, призначених для людей, які не переносять клейковину, застосовуються два види надписів: “з низьким вмістом глютену” та “не містить глютену”. Однак, згідно з правилами, встановленими цим Регламентом, наявність таких написів вимагається лише на спеціально оброблених харчових продуктах, група яких визначена терміном продуктів харчування для людей, які не переносять клейковину.
З огляду на те, що в Законі України “Про безпечність та якість харчових продуктів” такий термін відсутній, запропонована авторами законопроекту форма надання інформації населенню призведе до необхідності маркування написом “не містить глютену” у всіх без виключення харчових продуктів. В той час, як глютен міститься лише у певних видах.
Підтримуючи в цілому дану законодавчу ініціативу, комітет вважає за доцільне відображати на етикетці харчового продукту інформацію не про відсутність глютену, а про його наявність.
Зазначену…
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
КОРЖ В.П. Зазначену пропозицію підтримує Головне науково-експертне управління Верховної Ради. Необхідно також дещо відтермінувати дату набуття чинності закону в разі його прийняття, з огляду на вимоги Всесвітньої організації торгівлі.
Враховуючи викладене, комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект за основу. Просимо підтримати. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую. Шановні колеги! Так що, може, проголосуємо за прийняття відповідного рішення? Немає застережень? Проблема серйозна, да? Ну, є потреба висловитись? Запишіться будь ласка. Прізвища народних депутатів. Володимир Яворівський, фракція “БЮТ – “Батьківщина”. Іван Кириленко буде виступати. Потім – Володимир Карпук.
16:14:21
ЯВОРІВСЬКИЙ В.О.
Шановний Голово, шановні колеги! Не так просто йдуть з цієї високої трибуни депутатські законопроекти від опозиції. Тому я вийшов на цю трибуну, щоб підтримати без перебільшення свого колегу, вченого із світовим ім’ям Пєрєдєрія В’ячеслава Григоровича. Зверніть увагу, зауваження Науково-експертного управління, там написано: “Сумнів викликає те, що хворіють в Україні близько 500 тисяч”.
А тепер давайте подивимося наступні цифри, які він приводить у своєму обґрунтуванні. В Європейському Союзі діагностується щонайменше 1 відсоток хворих на цю небезпечну хворобу. У нас, де в структурі меню, в структурі раціону українців хлібобулочні і круп’яні вироби в декілька разів займають більшу питому вагу ніж в Європі, українська екологія не викликає коментарів, імунітет в зв’язку з цим, особливо підростаючого покоління, не викликає коментарів, тому проблема, проблема з великої букви. І коли ця видатна людина вийшла на цю трибуну захистити цих людей, друзі, треба підтримати.
Простими словами хліб, злакові – це перш за все, всі хлібопеки знають, це перш за все протеїни, клейковина. Це хлібопекарські якості хлібобулочних виробів і хліба. На превеликий жаль, це неповноцінний білок, який спричиняє в тому числі ті проблеми, за які говорив мій видатний колега. Шановні друзі, є ця проблема на Україні. Цих людей треба захистити, хоча б таким методом, про який він сьогодні сказав у своєму законі. Давайте підтримаємо, не зважаючи на те, що це пропозиція депутата від опозиції, але вона надзвичайно актуальна і важлива. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Володимир Карпук, фракція “Наша Україна – Народна самооборона”.
16:16:40
КАРПУК В.Г.
Володимир Карпук. Законодавча ініціатива професора В’ячеслава Григоровича Пєрєдєрія, попри, здавалося б, зовнішню простоту, надзвичайно важлива. Адже саме через законодавство, таким шляхом можна добитися профілактики і в значній мірі лікування уже наявної целіакії. В’ячеслав Григорович, як і Кириленко Іван Григорович казав, є дійсно вченим гастроентерологом із світовим ім’ям, він давно вивчає цю проблему і найкраще знає. Офіційна статистика далека від реалій. І ті цифри, які називаються, в звітах приведені, вони далекі від тих справжніх цифр, які наводить в своїй пояснювальній записці В’ячеслав Григорович. Адже навіть з офіційної статистики майже 50 відсотків – це є хворі до 18 років, у яких формується майбутнє, які з молодих років вже страждають від цього захворювання. І простий метод, тільки вказівка чи таким чином, чи як запропоновано комітетом, вже дає змогу зреалізувати шляхи профілактики і лікування даного захворювання.
Тому ми будемо голосувати за цей законопроект. Я думаю, що він буде доопрацьований на комітеті, і це те, що дасть змогу реально впливати на захворюваність по даній патології. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Григорій Смітюх, фракція Партії регіонів.
16:18:18
СМІТЮХ Г.Є.
Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати, безперечно, що якщо ми слухаємо людину, яка має дуже великий авторитет, має певні фахові і практичні свої знання, які не можуть подвергатися, якщо людина з цим не пересікалася, і ті дані, які наведені у пояснювальній записці, що біля 500 тисяч людей в Україні, які можуть або хворіють при споживанні тих чи інших продуктів, які впливають на їх здоров’я, то, безперечно, що цей законопроект направлений на те, зоб поліпшити здоров’я нашого населення, і цей законопроект потрібно підтримувати, на мою точку зору.
І взагалі, якщо подивитися динаміку, тенденцію в нашому суспільстві, як за останні роки, десятиліття населення наше все більше і більше хворіє, все більше і більше нових появляється захворювань, то, безперечно, що одна із профілактичних мір, на мій погляд, – це продукти харчування. І у нашій державі є всі можливості для того, щоб наші продукти харчування були саме високої якості, які би позитивно впливали на здоров’я населення.
І нам як законодавчому органу потрібно все робити і підтримати любі ініціативи, які направлені саме унеможливлювати питання щодо розповсюдження або виготовлення тих чи інших продуктів, які можуть мати негативні якісь елементи або непридатні для вживання, або загрожувати здоров’ю нашого населення.
Вдумайтесь тільки в одну цифру. По даним Міністерства економіки за минулий рік провели біля 3 тисяч підприємств, які виробляють харчові продукти, моніторинг, Міністерство економіки України. І в результаті моніторингу виявлено, що 84 проценти цих виробників, продукти харчування, які вони виготовляють, не відповідають якісним показникам або мають якісь ті чи інші проблеми, які не дозволяють їм ці продукти використовувати або розповсюджувати для споживання населення. І все більше і більше цього питання стоїть в нас на порядку денному. Якщо ви подивитесь деякі канали, які розповсюджують цю інформацію, то в нас такі продукти, як молочна продукція …
ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, завершуйте.
СМІТЮХ Г.Є. … продукція, хлібопекарні продукти, м’ясна продукція, вона зачасту не відповідає якості, її не можна споживати, вона негативно впливає на здоров’я населення. Тому я пропоную цей законопроект, як один з елементів, підтримати. Дякую за увагу.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, завершено обговорення питання. Будь ласка, Валерій Камчатний, 1 хвилина.
16:21:03
КАМЧАТНИЙ В.Г.
Дякую, Володимире Михайловичу. Від імені депутатської групи “Реформи заради майбутнього” ми також вносимо пропозицію підтримати цей законопроект, актуальність якого є надзвичайно високою. Дійсно, називалася цифра сьогодні, близько півмільйона людей страждають на одне з найбільш поширених генетичних захворювань – целіакію. Але, справедливості ради, я хочу сказати при всій повазі до професора Пєрєдєрія, якого ми поважаємо, що цей законопроект внесений не опозицією, а він внесений групою народних депутатів, крім опозиції, авторами законопроекту є і Бахтеєва, і Горіна. І якби нас запросили, нашу групу, бути співавторами цього законопроекту, ми б також з великим задоволенням це зробили, бо це проблема не опозиції, не більшості, а це проблема гуманітарна, проблема загальногромадська.
І наступне. Ми підтримуємо пропозицію комітету відносно того, що треба маркувати не на наявність, а на відсутність, бо інакше ми дійдемо до абсурду, коли на пляшці з мінеральною водою, як зараз пишуть: “без ГМО”, буде написано: “не містить глютену”. Дякую.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати, обговорення питання завершено. Нагадую висновок комітету: прийняти законопроект за основу. Головне науково-експертне управління: “Законопроект може бути прийнятий за основу”.
Ставлю на голосування пропозицію про прийняття за основу проекту Закону про внесення змін до статті 38 Закону України “Про безпечність та якість харчових продуктів” (щодо інформування громадян про відсутність глютену у харчових продуктах) (реєстраційний номер 8493). Прошу голосувати.